Dotacja z UE na rozpoczęcie działalności 2016 – krok po kroku cz I

News

W momencie, gdy jesteśmy w trudnej sytuacji często mamy jeszcze więcej energii do działania. Wtedy możemy zrobić wiele i na pewno warto walczyć o dotację z UE, by rozpocząć swoją działalność. Jednak w tym roku będzie ciężko, ponieważ nie ma dotacji bezzwrotnych, ale możliwe, że zmieni się to od przyszłego roku.

Przygotowania jednak trochę trwają, dlatego już teraz warto o tym myśleć i przygotowywać się do pisania wniosków o dotację. Obecnie na rynku finansowym mamy jeden kredyt ze stałym oprocentowaniem. Można się o niego starać, ale to będzie wiązać się z koniecznością zwrotu środków. Ten wpis przedstawi kilka praktycznych kroków, które ułatwią przygotowywanie wniosku o dotację z UE.

Pierwszy krok – znalezienie projektu i sprawdzenie kryteriów

Projekty unijne zaczynają się pojawiać w pierwszym kwartale roku kalendarzowego i właśnie wtedy należy szukać konkursów, które mogą nam odpowiadać. Trzeba zobaczyć jakie programy będą funkcjonować i czy będą pasowały do naszych oczekiwań. Każdy projekt ma swoje kryteria, które będzie trzeba brać pod uwagę. Najczęściej będzie to dotyczyło określonego wieku beneficjentów oraz może być związane także z dotychczasową aktywnością fizyczną. Unia wspiera bowiem takie projekty, w których będzie się aktywizować te osoby, które do tej pory były bez pracy. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji i nie prowadziliśmy działalności gospodarczej to można oczekiwać, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Drugi krok – rekrutacja do projektu i duuużo cierpliwości

rekrutacja projektu finansowania W momencie, gdy już znamy firmę, która projekt będzie prowadzić można zacząć zgłaszać się z pytaniami, które będą dla nas kluczowe. Taki podmiot, który kieruje projektem będzie prowadził spotkania dla osób zainteresowanych i tam właśnie będzie można się dowiedzieć wszystkich szczegółów związanych z programami. Warto także załatwić sobie zaświadczenie, że staramy się o dotacje, by pokazać takie zaświadczenie w Urzędzie Pracy. Procedury są bowiem dziwne i może się okazać, że nagle Panie w urzędzie będą nas kierować do pracy. Wtedy możemy utrudnić sobie proces starania się o dotacje.

Cała procedura jest długa i często może trwać nawet kilka miesięcy. Zanim ogłoszone będą konkretne terminy, podpisana umowa będzie trzeba również jeszcze sporo czekać. Jednocześnie należy przygotować się na to, że konieczne będą różne dokumenty jakie w trakcie rekrutacji będzie trzeba składać. Musimy przygotować uzasadnienie swojego pomysłu. Wszelkie zgody na przetwarzanie danych osobowych, uczestnictwo w projekcie czy oświadczenia o tym, że nie pracujemy oraz mieszkamy na takim terenie, który program obejmuje.