Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w UE
Jeśli uważasz, że znalezienie pracy jest wyzwaniem, pomyśl, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych jest jeszcze większym wyzwaniem. Praca jest niezbędna dla wszystkich, ponieważ prowadzi do indywidualnej autonomii, osobistej satysfakcji i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Z tego powodu prawo do pracy jest uznawane za prawo człowieka i zajmuje szczególne miejsce w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Jednakże osoby niepełnosprawne są nadal w gorszej sytuacji niż osoby pełnosprawne. Nieuchronnie naraża je to na większe ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego. Dlatego też istnieje potrzeba podjęcia bardziej zbiorowego wysiłku, przede wszystkim w zakresie ustawodawstwa państwowego lub społeczeństwa obywatelskiego. Zapewni to osobom niepełnosprawnym dostęp do równych płac, warunków pracy, bezpieczeństwa zatrudnienia i takich samych możliwości zatrudnienia.
Wyzwania stojące przed osobami niepełnosprawnymi
Jeśli chodzi o faktyczne zatrudnienie osób niepełnosprawnych, ich obawy nie wydają się przestawać istnieć. Nawet jeśli udało im się pokonać największe wyzwanie, jakim jest znalezienie pracy, problemy w miejscu pracy nadal istnieją. Jakie są więc niektóre z tych wyzwań w miejscu pracy?
- Współpracownicy często skupiają się na niepełnosprawności osoby niepełnosprawnej, a nie na jej umiejętnościach i wartości jako pracownika.
- Osoby niepełnosprawne nie zawsze otrzymują niezbędne udogodnienia, których potrzebują, aby być wydajnymi i skutecznymi.
- Osoby z tą samą niepełnosprawnością niekoniecznie mają takie same potrzeby. Każda osoba inaczej radzi sobie ze swoją niepełnosprawnością, podczas gdy inni doświadczają jej na różnych poziomach.
- Nawet jeśli osobom niepełnosprawnym zapewniono odpowiednie warunki, często spotykają się one z negatywnymi komentarzami ze strony współpracowników.
- Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy potrzebują szkoleń z zakresu wrażliwości, aby uniknąć lekceważących sytuacji, a także głębszego zrozumienia niepełnosprawności i jej faktycznych ograniczeń.
Inicjatywa "Umiejętności Plus+
Jak wspomniano wcześniej, kraje Unii Europejskiej muszą stawić czoła wyzwaniom związanym z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Istnieje wiele zawodów, które osoby niepełnosprawne mogłyby wykonywać, gwarantując im takie same wynagrodzenie i możliwości jak osobom pełnosprawnym. Jednak w praktyce wygląda na to, że osoby niepełnosprawne mają trudności z znalezieniem odpowiedniej pracy, na co wskazuje ich wyższa stopa bezrobocia.
Inicjatywa konkursowa Skills Plus+ jest wynikiem projektu Paraskills w ramach programu Erasmus+. Inicjatywa ta skierowana jest do osób niepełnosprawnych fizycznie lub umysłowo, skupiając się na ich talentach i umiejętnościach, a nie na ich niezdolności. Inicjatywa ta ma na celu stworzenie środowiska wolnego od osądów, w którym osoby niepełnosprawne mogą pracować indywidualnie lub w zespołach i rozwiązywać problemy związane z pracą, udowadniając jednocześnie, że zasługują na pracę. Konkurs odbył się na szczeblu krajowym w krajach uczestniczących, a zwycięzcy krajowi wezmą udział w finałach europejskich w Holandii w kwietniu 2021 roku.
Aby dowiedzieć się więcej o inicjatywie Skills Plus+, odwiedź oficjalną stronę konkursu.
- 1 stycznia 2022