Inwestycja w energię odnawialną a wsparcie z UE cz II

News

Jeśli chodzi o tą perspektywę unijnego budżetu, którą mamy za sobą to wsparciem odnawialnych źródeł energii był Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Regionalne Programy Operacyjne oraz działania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zainteresowaniem cieszyły się między innymi te propozycje, które wykorzystują energię słoneczną. Jeśli chodzi o specjalistów, którzy się tym zajmują podkreślają oni wielokrotnie, że to coś zupełnie normalnego, ponieważ takie źródła sprawdzają się świetnie i w naszym kraju przygotowuje się coraz więcej tego typu inwestycji. Najmniej zachodnie i północne województwa korzystały z unijnego dofinansowania. Tam najczęściej było mało tych projektów i można się spodziewać, że w nowej perspektywie właśnie tam przede wszystkim kierowane będą te dostępne dofinansowanie.

Nowa perspektywa dla OZE Jeśli chodzi o Odnawialne Źródła Energii w nowej perspektywie dostajemy aż 11 różnych możliwości, jeśli chodzi o uzyskiwanie dofinansowania. W sumie chodzi o cztery programy, które dają nam taką możliwość. To oczywiście sprawia, że przedsiębiorcy pokazują nam, że mamy z czego wybierać. Głównym celem większości inwestycji będzie efektywność energetyczna budynków oraz procesów. Instalacje, które zastępują prąd z sieci zieloną energią będą w nowej perspektywie najczęściej traktowane jako priorytetowe.

Procent wykorzystywania energii odnawialnej, którą można pozyskiwać z instalacji będzie tam naprawdę takim istotnym kryterium, które decyduje o pozyskaniu dofinansowania. Montaż OZE na użytek własny uznawany jest również jako szansa na podniesienie konkurencyjności, co kiedyś nie było wprost definiowane. Jednak instalacje, które takie źródła wykorzystują mają być kwalifikowane tylko w sytuacji, gdy będą odnosić się do całego systemu produkcyjnego.

Kluczową sprawą będzie rzetelne przygwniosek z prośbą o dotacje otowywanie wniosku o dotacje. Nowa perspektywa 2014-2020 nie ogranicza także możliwość produkcji i sprzedaży energii odnawialnej. Mamy jednak pewne kryteria, które będzie trzeba spełnić, jeśli chce się w taką technologią inwestować. Strategia, którą przyjmuje Unia ma sprawić, że zielona energia będzie się lepiej rozwijać i tym samym będzie można zwiększać energetyczną efektywność.