5 sposobów na budowanie kultury w hybrydowym miejscu pracy

News

Pandemia COVID-19 pokazała nam, że istnieją dwa nowe trendy biznesowe, których rozwój ulega znacznemu przyspieszeniu. Po pierwsze i najważniejsze, stale rośnie popularność pracy hybrydowej w miejscu pracy. Choć trend ten powoli, ale nieubłaganie nabierał rozpędu, koronawirus nadał mu bezprecedensowy impet. Obecnie świat w szybkim tempie przechodzi na model hybrydowy. Model, w którym praca stacjonarna, tj. praca w pełnym wymiarze godzin na stanowisku pracy lub praca w pełnym wymiarze godzin, ale zdalna, nie jest już normą. Zmienił się on na model stosunkowo bardziej płynny. Model, który zasadniczo składa się z unikalnej mieszanki i miksu pracowników pierwszej linii, pracowników biurowych, a nawet zdalnych.

Innym bardzo przyspieszonym trendem biznesowym jest świadomość, że korporacje powinny pracować ciężej nie tylko dla akcjonariuszy i klientów, ale także dla swoich pracowników. W tym przypadku należy skupić się na budowaniu pewnego poziomu zaufania, a jednocześnie na kulturze organizacyjnej. Przyjrzyjmy się kilku sposobom budowania takiej kultury w miejscu pracy w korporacji:

1. Przekonaj pracowników, by podzielali podstawowe wartości bycia połączonym

Odpowiedzialność za wprowadzenie takiej kultury w hybrydowym miejscu pracy spoczywa na kadrze kierowniczej. Powinni oni poświęcić więcej czasu na szkolenie pracowników w zakresie kluczowego znaczenia tworzenia idealnej kultury korporacyjnej. Im bardziej będą aktywni, tym bardziej będą angażować swoich pracowników i kolegów z zespołu. W ten sposób pracownicy zobaczą, że oni również są częścią tego samego zespołu, niezależnie od jego wielkości geograficznej i zasięgu. Kiedy tak się stanie, automatycznie zauważysz, że Twoje zyski znacznie wzrosły, a wskaźniki rotacji pracowników gwałtownie spadły. Ponieważ wszyscy będą czuli tego samego ducha zespołu, morale zawsze będzie wysokie w tym samym hybrydowym zespole.

2. Zaangażuj wszystkich

Kultura organizacyjna skutecznie wpływa na niemal wszystkich interesariuszy w organizacji. Dlatego też nigdy nie wolno zrzucać całej odpowiedzialności za tworzenie takiej kultury na dyrektora generalnego i zarząd. To nie do nich należy dbanie o ducha zespołu. Owszem, mogą oni dawać pewne wskazówki, ale to wszystko. Reszta wysiłku musi pochodzić nie tylko z szeregów kierownictwa wyższego szczebla i liderów, ale także z szeregowych pracowników, ponieważ każdy ma tu do odegrania kluczową rolę, gdyż wszystkie organizacje, małe i duże, są sumą swoich części.

3. Jak najszybciej nadaj uprawnienia wszystkim początkującym

Niektórzy członkowie kadry kierowniczej, nie wspominając już o pracownikach i podwładnych, zawsze będą rozumieć to znacznie szybciej niż inni. W takim przypadku będą oni podekscytowani ogólnymi możliwościami i będą chcieli wprowadzić pewne zmiany, jeśli nie od razu, to tak szybko, jak to możliwe. Zachęcanie ich do tego należy do obowiązków kierownictwa wyższego szczebla. Ponieważ to oni są zwiastunami zmian, Twoim obowiązkiem jest umożliwienie im zbudowania pewnego impetu, a tym samym przyczynienie się do maksymalnego przyspieszenia całego procesu.

4. Przydzielenie określonych obszarów kluczowej wiedzy specjalistycznej

Kierownictwo wyższego szczebla powinno zawsze starać się wspierać i umożliwiać niektórym członkom zespołu wykorzystanie ich kluczowych umiejętności, talentów i mocnych stron. W tym przypadku należy aktywnie zachęcać ich do podejmowania się roli liderów w kluczowych dla nich kwestiach. Jeśli będą pasjonować się zmianami niezbędnymi do zbudowania kultury hybrydowej, będą za nimi podążać.

5. Przestrzenie coworkingowe

Można również rozważyć przestrzenie coworkingowe i sprawdzić, w jaki sposób są one płynnie zintegrowane z różnymi modelami pracy hybrydowej. Na przykład, kilka przestrzeni coworkingowych w Nowym Jorku zostało stworzonych właśnie w tym celu.

Podsumowanie

Budowanie kultury korporacyjnej w hybrydowym środowisku pracy jest potrzebą chwili, ponieważ coraz więcej organizacji przechodzi na hybrydowe miejsce pracy. Jeśli tylko pozwolisz liderom zmian przejąć inicjatywę i wykorzystasz przestrzenie coworkingowe, możesz działać.