Osiąganie równości płci w miejscu pracy
Aby osiągnąć równość płci w miejscu pracy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą mieć możliwość korzystania z dokładnie tych samych możliwości, nagród i zasobów, niezależnie od płci. W wielu różnych krajach na całym świecie należy poczynić znaczne postępy w tej kwestii. Kraje, które nie posiadają jeszcze polityki równości płci, muszą szybko podjąć drastyczne środki.
Łatwym sposobem na rozpoczęcie przygotowań do wdrożenia polityki równości płci w miejscu pracy jest podzielenie tego procesu na kategorie. Konkretne kategorie, z których każda jest ważniejsza od innej, a których przestrzeganie pomoże ograniczyć zjawisko nierówności płci w Europie.
Harmonogram oparty na potrzebach pracowników
W miejscu pracy bardzo ważne jest, aby obie płcie czuły się komfortowo, jeśli chodzi o harmonogram. Elastyczność harmonogramu może nie tylko promować równość płci, ale także pomóc pracownikom nawiązać więzi między sobą i osiągać lepsze wyniki.
Zapewnienie pracownikom elastycznego harmonogramu, będzie korzystać z firmy, jak również. Na przykład, kobiety są te odpowiedzialne za opiekę nad dziećmi. Innymi słowy, będą one być te do czynienia z wszystkim. Od spotkania rodziców z nauczycielami, aż po nagłą wizytę u lekarza. Dzięki elastycznym godzinom pracy, kobiety będą mogły zaplanować większość z tych obowiązków tak, aby zawsze być na czas w pracy, nigdy nie mieszać różnych obowiązków i w rezultacie być w stanie utrzymać swoją obecną pozycję zawodową lub nawet dążyć do wyższej.
Szkolić menedżerów
Każdy wie, że awans na stanowisko menedżera oznacza dużo więcej obowiązków wobec firmy i pracowników. Każdy menedżer, mężczyzna czy kobieta, musi przejść odpowiednie szkolenie na to stanowisko. I to nie tylko w zakresie podstaw. Niestety wielu menedżerów nie wie dokładnie, jak traktować swoich pracowników, na wielu różnych poziomach.
Zły menedżer to niekoniecznie zły człowiek. To po prostu źle wyszkolony menedżer. Menadżerowie muszą nauczyć się nagradzać swoich pracowników w zależności od ich wydajności, dawać im informacje zwrotne, aby pomóc im się poprawić, a co najważniejsze, nie oceniać ich na podstawie płci. Menedżer, który osądza i "karze" kobietę za to, że zrobiła sobie przerwę na opiekę nad dzieckiem, jest menedżerem, który musi przejść lepsze szkolenie. Odpowiednie szkolenie menedżerów w zakresie równego traktowania pracowników w miejscu pracy z pewnością przyczyni się do promowania równości płci.
Wprowadź opiekę nad dziećmi do miejsca pracy
Rodzice muszą spędzać czas ze swoimi dziećmi, szczególnie na samym początku. Dla kobiet jest to najbardziej drażliwa kwestia i główny powód, dla którego większość z nich rezygnuje z pracy. Dziecko, a zwłaszcza niemowlę, wymaga stałej opieki. Dlatego urlop macierzyński jest priorytetem dla wielu kobiet, bez względu na ich pozycję w firmie. I niestety to właśnie sprawia, że kobiety pozostają w tyle w miejscu pracy. Jeśli kobieta bierze urlop macierzyński, aby opiekować się dzieckiem, oznacza to, że zostawia za sobą pracę. Niedługo pojawi się ktoś, kto zajmie to stanowisko. A to nie jest sprawiedliwe dla żadnej kobiety, która właśnie została matką.
Kobiety potrzebują dostępu do placówek opieki nad dziećmi, opieki pozaszkolnej i placówek karmienia piersią w miejscu pracy lub w jego pobliżu. Dzięki temu nie będą musiały brać dłuższego urlopu macierzyńskiego lub zamieniać swojej pracy na pracę w niepełnym wymiarze godzin, a tym samym minimalizować swoich szans na rynku pracy. Rozwiązania te są już wdrażane w wielu krajach europejskich i prowadzą do znacznej poprawy sytuacji kobiet w miejscu pracy.
Konieczne jest jednak podjęcie dalszych kroków. Według oficjalnych badań przedstawionych przez organizacje takie jak OECD, przepaść między kobietami i mężczyznami w miejscu pracy nie została jeszcze zniwelowana, nawet w krajach takich jak Szwecja, które generalnie wydają się być przedstawicielami równości płci.
Te problemy w miejscu pracy są bardzo głęboko zakorzenione, a ich rozwiązanie zajmie bardzo dużo czasu. Jednak dzięki ruchom na rzecz równości płci i silnym działaczom u steru, postęp wydaje się następować znacznie szybciej.
- 31 maja 2021