Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich w UE

News

Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich i oddalonych musi stać się głównym priorytetem strategicznym rządu. Liczba ludności zamieszkującej obszary wiejskie stale maleje, podczas gdy liczba ludności na świecie rośnie. W konsekwencji prowadzi to do zwiększonego zapotrzebowania na produkcję żywności i doprowadza sektor rolniczy do granic jego możliwości.

Obszary wiejskie odgrywają zasadniczą rolę w zrównoważonym rozwoju nowoczesnego systemu gospodarczego, przede wszystkim dzięki rolnictwu i ogólnie pojętym zasobom. Jednak pracochłonność wymagana w tym sektorze oraz nieprzewidywalność, brak możliwości i niskie marże zysku zniechęcają ludzi do pozostania na obszarach wiejskich. Z tego powodu rządy muszą stwarzać zachęty, zwłaszcza dla młodych ludzi, aby nie migrowali do miast. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest tworzenie trwałych przedsiębiorstw wiejskich, które przyczyniają się do ogólnego zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.

Znaczenie zrównoważonych przedsiębiorstw wiejskich

Udany zrównoważony biznes musi znaleźć idealną równowagę pomiędzy zyskownością, troską o środowisko i zaangażowaniem społecznym. Czym więc jest zrównoważony biznes? Zasadniczo, zrównoważone przedsiębiorstwa zaspokajają dzisiejsze potrzeby bez narażania zasobów dla przyszłych pokoleń, co prowadzi do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Wymaga to z pewnością nieco więcej wysiłku, ale nie jest trudne do osiągnięcia, ani tym bardziej kosztowne. Co więcej, w dłuższej perspektywie może to również przynieść przedsiębiorstwu oszczędności. Na przykład, wybór inteligentnych metod transportu nie tylko może zmniejszyć emisję, ale może również okazać się tańszy.

Co więcej, popyt rynkowy na zrównoważone produkty wzrasta i ludzie są skłonni zapłacić za nie więcej. Na przykład, organiczne pomidory na lokalnym rynku rolniczym są znacznie droższe niż ich nieorganiczne odpowiedniki. Niestety, wyższa cena nie zawsze równa się wyższym zyskom, ponieważ produkcja ekologiczna ma niższą wydajność. Jednak odpowiednie techniki rolnicze mogą zminimalizować straty w produkcji i prowadzić do wyższych marż zysku. Wreszcie, gotowość konsumentów do płacenia wyższej ceny za zrównoważone produkty nie jest wynikiem marketingu. Zniszczenie środowiska i zmiany klimatyczne sprawiły, że konsumenci stali się bardziej świadomi ekologicznie.

Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich i finansowanie europejskie

Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich jest ważnym obszarem polityki w Unii Europejskiej i jest wspierany przez Wspólną Politykę Rolną (WPR). Instrumentem finansowania WPR jest Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Jest on odpowiedzialny za wzmocnienie sektorów rolno-spożywczego i leśnego w UE, zrównoważenie środowiskowe oraz ogólny dobrobyt na obszarach wiejskich.

Wspólny Fundusz Rolny ma sześć priorytetów:

  1. Transfer wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich;
  2. Zwiększenie konkurencyjności i rentowności rolnictwa i leśnictwa przy jednoczesnym promowaniu innowacyjnych i zrównoważonych praktyk;
  3. Promowanie dobrostanu zwierząt, zarządzania ryzykiem i organizacji w łańcuchu żywnościowym;
  4. Promowanie praktyk neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla, efektywnego gospodarowania zasobami i przyjaznych dla klimatu;
  5. Odbudowa i ochrona ekosystemów, na które wpływ ma rolnictwo i leśnictwo;
  6. Zmniejszenie ubóstwa i promowanie włączenia społecznego i rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich;

Wniosek

Obszary wiejskie są równie ważne (jeśli nie bardziej) niż miasta, dlatego musimy skupić się na ich zrównoważonym rozwoju. Aby to osiągnąć, państwa muszą stworzyć możliwości i przeszkolić ludzi, aby rozpoznać znaczny potencjał. Nie tylko to, ale także należy im pomóc finansowo poprzez istniejące portale finansowania, tak aby ich szanse na sukces były większe. Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich sprawi, że obszary wiejskie będą tętnić życiem, dostarczać wysokiej jakości produkty oraz tworzyć równe i znaczące szanse zarówno dla mieszkańców miast, jak i wsi.

Projekt ROSE Erasmus+ chce zainspirować do tworzenia zrównoważonych startupów i przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Poprzez holistyczną edukację uczestników w zakresie tworzenia trwale rentownego biznesu, projekt ma na celu zwiększenie szans na zatrudnienie młodzieży na obszarach wiejskich i promowanie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie, kliknij tutaj.