Dlaczego Webinaria są najbardziej efektywnym narzędziem nauczania online?

News

Od czasu ich pojawienia się w latach 90-tych, webinaria stały się jednym z kluczowych narzędzi nauczania online. Ich rosnąca popularność wynika z różnych funkcji i rozwiązań, które dostosowują się do różnych stylów uczenia się. Najważniejszą zaletą webinarów jest fakt, że ułatwiają one interakcję na żywo/ natychmiastową informację zwrotną pomiędzy uczestnikami procesu nauczania.

Webinaria nie powinny być jednak mylone z przypadkowym narzędziem do wideokonferencji, ponieważ ich zaletą w edukacji online jest także wiele narzędzi do współpracy online, wzbogacających doświadczenie uczenia się online poprzez zapewnienie bardziej jakościowego zaangażowania uczestników w proces uczenia się. Różnorodność oprogramowania do webinarów dostępnych na rynku zapewnia coraz więcej możliwości zaangażowania uczestników: wspólne przeglądanie, dzielenie się ekranem, ankietowanie, rysowanie, burza mózgów i praca grupowa. Narzędzia te pomagają uczestnikom nawiązać lepszy kontakt z wykładowcą i innymi uczącymi się, rozwijać i dzielić się pomysłami oraz poszerzać swoją wiedzę dzięki pracy grupowej z osobami z różnych miejsc. Uczniowie mogą być podzieleni na grupy i pracować nad zadaniami, angażować się w dyskusje grupowe lub dzielić się tym, czego się nauczyli.

Z tego powodu webinaria rozwinęły się, aby zapewnić wiele cech edukacji opartej na klasie. Główną zaletą jest jednak to, że edukatorów i uczniów łączy nie bliskość geograficzna, ale zainteresowanie i wiedza na dany temat, niezależnie od tego, że znajdują się w różnych częściach świata.